Overnatting på St. Martin / St. Maarten (SXM) – erfaringer og anbefalinger

Tråd i 'Hoteller og bonusprogrammer' startet av DJasko, 02. okt 2025.

  1. DJasko

    DJasko EBD

    Innlegg:
    1,299
    Likes mottatt:
    5,740
    Bonuspoeng:
    183
    Har prøvd å søke for å se om det finnes en tråd om St. Marteen / St. Martin / Sint Martin. I likhet med mange andre bonusnisser har jeg booket en tur dit. Tilgjengeligheten på bonusbilletter virker å være ganske grei. Tenkte derfor å starte en tråd der vi kan samle erfaringer, tips og spørsmål knyttet til overnatting (og annet) SXM. Eneste jeg fant av interesse på søket var @kjeeli sitt reisebrev fra 2022.

    Det finnes mange måter å bo på, og alle har sine fordeler og ulemper. Etter å ha brukt store deler av timene til overs siste dager på å tråle litt på nettet konkluderer jeg med følgende for øya:

    Hotell:
    Fordeler: service, frokost inkludert, sentrale beliggenheter

    Ulemper: mindre plass, ofte dyrere i høysesong, noe utdatert interiør

    Resort (all-inclusive)

    Fordeler: alt på ett sted – mat, drikke, basseng, aktiviteter

    Ulemper: kan bli travelt, mindre lokalt preg, ofte veldig dyrt.

    Villa / Airbnb

    Fordeler: mer plass og privatliv, eget basseng, fleksibilitet

    Ulemper: variabel standard, må selv fikse strandliv hos enkelte hosts (stoler, parasoller, strandrydding), avhengig av å leie bil for å komme seg til stedet, ofte ugunstig avbestilling.

    Leilighet / condo
    Fordeler
    : kombinasjon av kjøkken + fasiliteter, ofte gunstig pris

    Ulemper: mindre service enn hotell/resort, ikke sentralt, krever bil

    Jeg har også fått inntrykk av at strandforhold varierer en del etter område – spesielt i juli kan enkelte strender få mer tang/sjøgress, mens vest- og sørsiden (Grand Case, Mullet, Little Bay, Baie Rouge/Longue) ofte er renere. Skjermede bukter (som Anse Marcel) virker tryggere. Alle strender er i utgangspunktet offentlige, men hotellene tilbyr gjerne egne solsenger og daglig rydding. I villa/condo må man ofte leie stoler/parasol på stranden eller ordne selv. Mange villaer og leiligheter krever også leiebil, mens resort og hotell kan fungere mer som “alt på stedet”.
    ---

    Spørsmål til dere som har vært på SXM:

    Hvilke områder/strender likte dere best? Leder at de kan ha problemer med tang/sjøgress enkelte steder på sommeren.

    Har noen erfaring med villa/Airbnb vs. hotell/resort?

    Anbefalinger på gode steder å bo? Del gjerne hvor mange dere var og alder (voksen/barn).

    Til dere som har booket tur fremover:

    Hva har dere valgt, og hva var viktigst i vurderingen?

    Håper flere kan dele erfaringer, slik at denne tråden kan bli nyttig både for de som skal reise og for fremtidige søkere her inne.

    Selv vurderer jeg både hotell og villa. Ikke landet på noe konkret enda, og dermed er denne tråden født. Synes kanskje mange villaer er fine og bedre innredet enn en del hoteller. Så heller mot en villa.
     
    Lnbre, kjeeli, jgroneng and 7 others like this.
  2. Flyingdutchman

    Flyingdutchman Veteran Moderator

    Innlegg:
    4,204
    Likes mottatt:
    27,509
    Bonuspoeng:
    183
    Hvor mange reisende?
    Landet selv på hotell, vi er bare 2 stykk som skal på tur. 4 netter i nord (rett ved det som påståes å være den beste rom-baren i Karibien ifølge denne kilden https://www.caribjournal.com/2025/06/15/best-rum-bar-in-the-caribbean/), så 4 netter sør.
    Tenker å ta taxi til den Franske delen og etter et par dager hente ut en leiebil for å kunne farte litt rundt på egenhånd. Skal også ta en topptur på Saba, etter anbefaling fra @kjeeli og muligens ta en tur til Prickley Pear Cays ved nabo øya.
     
    milehigh, kjeeli, jgroneng and 4 others like this.
  3. DJasko

    DJasko EBD

    Innlegg:
    1,299
    Likes mottatt:
    5,740
    Bonuspoeng:
    183
    Vi er 5 (2 voksne og 3 barn) i 12 dager for vår del. Frykter 12 kan bli litt lenge for de minste barna. Foreløpig har vi tenkt en kombinasjon av Hotel + Villa.

    Har en booking på Grand Case Beach Club for hele oppholdet i bakhånd, med fare for at det blir kortet ned til 5-6 netter.

    Har sett at det er noen øyer (bla Tintamarre) man kan ta båt til for snorkling, bading og muligens også se havskilpadder. Blir kanskje det også en dag.

    Har også landet på at vi mest sannsynlig må ha bil for deler av oppholdet. Det er en del parker som barna kan ha glede av å se og da er bil greit. Ikke tenkt så mye over om det er greiest på Fransk eller Nederlandsk del. Hvor forskjellig kan det være tenker jeg?
     
    ordnetseg, Maggie and Flyingdutchman like this.
  4. Flyingdutchman

    Flyingdutchman Veteran Moderator

    Innlegg:
    4,204
    Likes mottatt:
    27,509
    Bonuspoeng:
    183
    Mine første 4 netter er også på Grand Case Beach Club :) Gå-avstand til nevnte bar. Etter det blir det The Villas at Simpson Bay resort. Husker ikke helt hvorfor det ble denne, var vel en kombo av beliggenhet og pris samt at det var parkering inkludert.
    2+3 høres ut som at det er fornuftig å lande litt på hotell, venne seg litt til tiden og varmen, før man går videre til villa/nytt sted. Har vært i samme situasjon mange ganger da barna var yngre.

    Det er tydeligvis stor forskjell mellom nord og sør når det gjelder praktiske ting. Den Franske delen teller som EU når det gjelder dataroaming, det gjør ikke den delen som hører til Nederland. Så der bør du ha esim med datapakke. Nord har 230V i stikkontaktene, sør 110V (men også noen plasser med 230V, de har bare ikke helt funnet ut av hva de vil virker det som). Overalt på øya kan man betale med både Euro og Dollar har jeg skjønt.
     
    milehigh, jgroneng and Maggie like this.
  5. DJasko

    DJasko EBD

    Innlegg:
    1,299
    Likes mottatt:
    5,740
    Bonuspoeng:
    183
    Når reiser du? Du får gi beskjed hvordan du opplevde hotellet etter at du har vært der.

    Såpass ja. Fikk med meg dette med roaming, men ikke helt se andre forskjellene. Skjønner jeg må lese meg litt mer opp der.

    Leser også på enkelte nettsider at det kan være lurt å ha leiebil med 4x4.
     
    Maggie liker dette
  6. ordnetseg

    ordnetseg EBG saved my life!

    Innlegg:
    497
    Likes mottatt:
    1,700
    Bonuspoeng:
    93
    Vi (2 stk) vektlegger lokasjon og standard. Endte derfor på hotell på Grand case Beach Club 5 av 7 netter. De to siste tar vi på hotell nærmere flyplassen (the Morgan village) litt unna de største all inclusive hotellene. Regner med vi tar taxi de gangene vi skal forflytte oss.

    har lest at snorkling rundt selve øya ikke er så spennende, så skal sjekke ut tipset om tintamarre!:)

    Som jeg forstår det er den nederlandske delen til dels amerikanisert med store hoteller, casinoer, nattklubber og cruisepassasjerer og dertil større del amerikanske turister. Noen hevder vekslingskurs dollar/euro er 1 til 1, men kan ikke gå god for det. Dollar vil isåfall lønne seg. Cash skal visst være king, særlig for taxi.

    ellers er jo dagstur til Anguilla med hurtigbåt et alternativ
     
  7. Jansoste

    Jansoste Nytt Medlem

    Innlegg:
    29
    Likes mottatt:
    19
    Bonuspoeng:
    3
    Meg og konen var der januar 2023 og overnattet da på Anse Marcel Beach Resort. Vi hadde leiebil å fartet rundt hele øya, noe som var helt topp. Likte også veldig godt stranden på anse marcel.

    Anbefaler på det sterkeste tur til pinel island.

    Ift. valuta så godtok de euro overalt, men da 1:1 med dollar som var en lite gunstig vekslingskurs. Etter hva jeg forsto var det ikke like rett frem å bruke dollar for priser i euro.
     
  8. ordnetseg

    ordnetseg EBG saved my life!

    Innlegg:
    497
    Likes mottatt:
    1,700
    Bonuspoeng:
    93
    hvordan var det med kortterminaler/kortbruk generelt på øya? Det er jo ikke den billigste øya i området og prisene deretter. Vil jo anta at det legges opp til å bruke kort de fleste steder?
     
    Flyingdutchman liker dette
  9. Jansoste

    Jansoste Nytt Medlem

    Innlegg:
    29
    Likes mottatt:
    19
    Bonuspoeng:
    3
    De fleste steder tok kort (butikker, spisesteder, turarrangører). Var et par steder som imidlertid ikke hadde kort terminal, men var tilgjengelige minibanker for uttak. Eks. båten til pinel island var kun cash. Prisene var ikke utpreget billige ja...
     
    Flyingdutchman and ordnetseg like this.
  10. DJasko

    DJasko EBD

    Innlegg:
    1,299
    Likes mottatt:
    5,740
    Bonuspoeng:
    183
    Da har jeg banket gjennom min plan, og skjer det ikke store greier blir det slik:

    Første 6 dager på Grand Case Beach Club. Virker som den har gode anmeldelser tvers over de forskjellige bookingsidene. I tillegg til at beliggenheten, som nevnt over her, er ganske bra mtp mat.

    Videre har vi gått for å booke et hus/vlla. Fant et godt tilbud via booking.com. Samme hus finnes på airbnb, men rimeligere på booking.

    Vi har bestemt oss for å holde oss til den Franske siden av praktiske årsaker, både mtp strand, mas og litt sånn roaming greier

    Må nok ha bil noen av dagene, men leser mye rart om biler og kvalitet på øya. Får se litt ann nærmere avreise.

    Prisene er ikke rimelig, men heller ikke avskrekkende. Jeg har kun sjekket i juli, og mtp at det ikke er høysesong for SXM å regne med kan det argumenteres at det er litt i det dyrere laget.

    Fint hvis flere legger inn litt anmeldelser etter at de har vært på øya. :)
     
  11. ordnetseg

    ordnetseg EBG saved my life!

    Innlegg:
    497
    Likes mottatt:
    1,700
    Bonuspoeng:
    93
    Nå er det gått et par uker siden vi kom hjem fra SXM. Et par erfaringer;

    taxi er helt uproblematisk. Det varierer veldig i pris med alt fra 35-45 dollar + evt. tips som ofte blir en 5-er av enkle årsaker. Fra flyplassen var det noe kaotisk og uoversiktlig hvor sjåføren skulle ha mer enn det innkasterne sa (men innenfor nivået nevnt over). Læring; avklar alltid med sjåføren før man kjører.

    grand case beach Club. For et fantastisk sted! Vi hadde to ulike rom, først med egen pergola utenfor og parkering foran, rom og bad i 2.etg, stue, kjøkken og toalett i første. Begge etasjer med balkong.

    Andre rommet på en flate, ett bad, stue og soverom i to ulike soner og eget kjøkken. Utenfor var det sjøutsikt og fellesareal med solsenger rett ovenfor stranda. Begge rom rene, og upåklagelig og vennlig service fra de ansatte. Maten i restauranten var også ganske godkjent særlig frokost og middag. Ikke kjempeimponert over lunsjen.

    Grand case er so-so, men mange gode restauranter. Forvent norske priser + for et bedre måltid. Men absolutt flere alternativer som ikke tømmer lommeboka me som smaker bra! Føles veldig trygt og vennlig.

    vi forflyttet oss til Simpson bay og the Morgan Village spa hotel for å være nærmere flyplassen de to siste dagene. Det angrer vi på. Den ligger rett ved maho beach, så det å komme seg noe sted var kaos hver gang. Veldig fin fly-spotter terrasse som ser over strand/innglyvning/flyplass men det er vel det. Helt ok rom, rent men ikke rent hvis dere skjønner. Papirtynne dører ut mot gangen som resulterte i at jeg våknet av fulle folk hver natt. Balkongen kunne man neste ikke bruke siden det var for varmt (alt er hvitt og sola steker). Maaange amerikanere og middelmådig mat i restauranten. Bitt på beina gjennom nettene og kofferter++ på fryselager ved hjemkomst. Hotellet fikk beskjed og fulgte opp med enkel visuell sjekk og intet å finne-melding tilbake. Så det er jo et varsko at de ikke tar det mer seriøst.

    vi tok også en dagstur på vannet med boomerang. Ville egentlig ha en roligere tur med seilbåt NO1sxm men var fullbooket. Siden det var en litt eldre gjeng den dagen vi reiste med boomerang ble det ikke dunk-dunk partybåt som fryktet og en veldig fin dag hvor vi så mange skilpadder, fisk og også en rokke. Dagstur rundt øya med tintamarre og Pinel Island var kjempe-tips fra her på forumet!

    vi hadde ikke leiebil, vi brukte taxi de gangene vi flyttet på oss som funket veldig greit. Men så var ikke vi der for å utforske øya. Kan si at det ikke er tilrettelagt for jogging på den franske delen. Mange biler, de kjører fort og overgrodd i veikanten/grøfta.

    skulle vi reist tilbake hadde vi styrt godt unna den nederlandske delen og holdt oss ved grand case med rolige og avslappende omgivelser :) med kjøkken på plass var det også et ganske bra supermarked et par km unna grand case.
     

    Attached Files:

    milehigh, Lnbre, Upsaker and 6 others like this.
  12. DJasko

    DJasko EBD

    Innlegg:
    1,299
    Likes mottatt:
    5,740
    Bonuspoeng:
    183
    Takk for erfaringene. Vi har delt oppholdet mellom Grand Case Beach Club og et privat villa. Glad for at Grand Case virker til å være et godt valg.

    Hvordan er stranda ved Grand Case Beach Club? Koster solsengen ekstra?

    Fint mer erfaringer rundt taxi,takk for det. tror vi må gå for leiebil da vi er 5 pax. Prisene foreløpig virker ganske bra.
     
  13. ordnetseg

    ordnetseg EBG saved my life!

    Innlegg:
    497
    Likes mottatt:
    1,700
    Bonuspoeng:
    93
    solsengene ved grand case beach Club er inkludert. De kommer med parasoll hvis du ønsker/trenger. Det er to strender hvor den ene (blir vel den sydlige) er roligere og den andre nærmere restauranten har servering på stranden og folk er noe tettere på. Stranden er fin, men ikke langgrunn. Blir plutselig dypt, så obs med små barn.

    vær forberedt på en del trafikk. Vanvittig mange biler mtp øyas størrelse og infrastruktur. Vi satt en god time i taxi fra flyplassen til grand case. Men i mange tilfeller er nok leiebil fornuftig!

    jeg er veldig spent på om vår opplevelse er lik deres!
     
    DJasko and kongenamundsen like this.
  14. DJasko

    DJasko EBD

    Innlegg:
    1,299
    Likes mottatt:
    5,740
    Bonuspoeng:
    183
    Har dere vært på turen @Flyingdutchman ? Kan du si noe om GCBC vs Villas på Simpson?

    Ser nå at Villas plutselig ble noe rimeligere enn tidligere i vinter, får dem faktisk for litt rimeligere enn GCBC. Til gjengjeld er GCBC fullbooket, så vil ikke avbooke uten grunn.

    Vurderer tre alternativer:
    1. Droppe Villa og bytte mellom GCBC og Simpsay Bay Villas
    2. Bytte ut GCBC med Simpson Bay Villas
    3. Droppe Simpson Bay Villas og gå for opprinnelig plan.

    Prismessig ligger alt per dags dato så der. Sånt sett har ikke pris så mye å si.

    Vet andre her også har vært på SXM så tar gjerne imot andre tips.
     
  15. Flyingdutchman

    Flyingdutchman Veteran Moderator

    Innlegg:
    4,204
    Likes mottatt:
    27,509
    Bonuspoeng:
    183
    Turen finner sted i juli, så kan først etter det si noe om oppholdet.
     
    DJasko liker dette
  16. DJasko

    DJasko EBD

    Innlegg:
    1,299
    Likes mottatt:
    5,740
    Bonuspoeng:
    183
    Jaha, da ses vi kanskje...

    Vi er på GCBC 3.7-9.7....
     
  17. Flyingdutchman

    Flyingdutchman Veteran Moderator

    Innlegg:
    4,204
    Likes mottatt:
    27,509
    Bonuspoeng:
    183
    Vi flyr bortover 5.7! Så ja, vi ses kanskje. Eller ikke bare kanskje? Alltid kjekt å få hilst på IF'ere :)
     
  18. Henrik

    Henrik Hellas-sympatisør

    Innlegg:
    2,728
    Likes mottatt:
    12,171
    Bonuspoeng:
    183
    Lover at jeg ikke alltid er kontrær, men her blir det litt kontrast til de tidligere erfaringene.

    Vi var der en drøy uke i februar og storkoste oss. Er ikke resortmennesker og liker best strender uten strandstol, men med håndklede og enkel medbragt niste, så det var førende for vårt valg.

    Vi visste på forhånd at vi ville være på den franske siden, så alt på den nederlandske utgikk, og i ettertid angrer vi ikke ett sekund på det. Kan være det finnes noen skjulte perler, men på det jevne var det ikke vår "vibe", for å bruke et godt nynorsk uttrykk.

    Bodde i Oyster Pond som ligger merket som rødt, og det har den flotte egenskapen at det ikke ligger et sted man naturlig kjører forbi - så du må dra dit for å dra dit.
    På den nederlandske siden er det noen store resorts, på den franske er det noen mindre hoteller. Vi bodde på Les Balcons d'Oyster Pond. Ingen stor luksusopplevelse på selve rommet, men flott utsikt på egen svært romslig terrasse og fullt utstyrt kjøkken for digg hjemmemekket frokost. Fransk bakeri og delikatesse rett nedi gata, samt en splitter ny butikk. Fine steder å legge inn en løpetur i morgentimene. Vi spiste for det meste på restauranter her eller tok takeaway og storkoste oss på egen terrasse som var king kong.

    Orient Beach: her kunne vi nok hygget oss. Litt travelt til tider, men jevnt over fin strand.
    Grand Case: litt meh. Likte ikke strendene, det er litt som Malibu med en tynn strandstripe og hus på stylter tett bak, som føles trangt. Opplevdes som travelt i selve byen, men det ligger tilsynelatende mange bra restauranter her.
    Anse Marcel: Fin strand, veldig langgrundt, men ubeleilig beliggenhet. Svært, stengt hotellkompleks der som ikke akkurat gjør at atmosfæren blir bedre.

    Utover vurderingene over om steder å bo, så kommer det her litt om strender, skrevet av som ikke vil ha strandstoler eller andre tjenester, i hovedsak fokus på strand og saltvann. De to første gir deg mulighet til å leie strandstoler, resterende er uten nevneverdig tjenester.

    Orient Beach er bra og svær. Mye rundt og det er også en hyggelig frisør der (Salon Suite 97).
    Anse Marcel er veldig langgrunn og da får du en del barnefamilier. Fin offentlig del av stranden.
    Plage de Happy Bay var supert. Du må gå litt for å komme dit, men helt topp og verdt det. Friar's Bay Beach gikk vi galant forbi til fordel for Plage de Happy Bay.
    Baie Rouge var konge, likeså Baie Longue. Sistnevnte må du gjennom et villastrøk for og du må bare prate litt med portmannen, innkjørsel fra Rue des Terres Basses og inn på Rue de la Falaise/Rue Rosseau, midt i en sving. Utkjørsel kan du gjøre på Rue Baie Longue, men her kommer du ikke inn.

    Hadde budsjettet vært svært keegt hadde vi kanskje bodd på La Samanna ved Baie Longue, men kan varmt anbefale vårt hotell.

    4x4 trenger du ikke med mindre du gjør noe veldig feil. Leiebil er digg.

    upload_2026-4-7_14-26-2.png
    Edit: Ryddet masse skrivefeil. Flau over egen innsats.
     
    Last edited: 07. april 2026
  19. ordnetseg

    ordnetseg EBG saved my life!

    Innlegg:
    497
    Likes mottatt:
    1,700
    Bonuspoeng:
    93
    Burde kanskje presisert over at strendene jeg siktet til på grand case er hotellets «egne» strender i direkte tilknytning til rommene og hotellet. Stranda i selve byen grand case er jeg enig i ikke er et must i seg selv

    takk for en grundig rapport om øvrige steder! Slik tilgjengeligheten på billetter (ut i fra mine søk) så blir ny tur til SXM muligens aktuelt hvis det er dit det er tilgjengelighet…
     

Del denne siden