ANA og Singapore First. Litt SAS og Turkish. To reiser til Asia og litt ferie i Krigistan.

View attachment 72874 Jo takk :) i dag uten maske siden vi er kommet oss i luften og HEPAfiltrene er i funksjon :D
Herre min hatt, for en fantastisk tur, både fra Uber class til Lower Class, med historie, kunst og kultur, til fancy smancy steder til LC til @milehigh :rolleyes:

Takk for alle bobler, og referanse, du har tilfredsstilt meg på en ubeskrivelig måte igjennom reisebrevet... Bobler, 511, F, @drsyk sikler på legekontoret nå, og er 23 min forsinket:D

Deg følger jeg alltid med på tur ;) Super duper takk for reisen.
 
Last edited:
Siste dagen i Bishkek tester jeg La Maison, byens franske alibi. Restauranten har 14 plasser og litt en taxitur sørover i en privatbolig. En voksen eier inviterer inn i sitt eget hjem og serverer det jeg må kunne kalle litt forfinet bistromat i litt stive omgivelser. Hvite duker og hvite hansker under servering. Smulefeiebrett, det er liksom ikke helt 2020og jovialtatovertesjekkservitører som helst sitter på fanget ditt og smaker på oransjevinen mens de resiterer den delen av menyen de liker best selv.

Her er det igjen små detaljer om mangler. Og Bishkek stiveste priser ( som jeg fant) men også skikkelig god hjemmelaget mat elegant og ganske proft servert. Jeg kommer på døra og får et bord, men jeg ville absolutt fått hotellet til å ringe og bestille til middag.

En liten fersk salat kommer på bordet med en Old Fasion som er smakfullt aromatisk av appelsinskall.
9A1A27F4-4251-49AE-8615-A892ECC730E2_1_201_a.jpeg 3536FEBE-9295-47B7-9F0E-6F02E19858C3_1_201_a.jpeg
 
Sjokoladefondant og vaniljeis. Og reisen til så langt beste espresso. Her konverseres det godt på flere språk. Eieren sjonglerer krangling med håndverkere som skal fikse diverse problemer med gassen og den vennlige gjestgiverrollen både overfor meg, og de gjestene som hadde bestilt til lunch denne dagen.
478F37CB-E4A5-46FE-BD05-DB3A34867028_1_201_a.jpeg BF11F863-2168-4718-9864-D7B377F85A64_1_201_a.jpeg
 
Stappfullt fly ut fra FRU. En tidlig taxi kommer og henter meg på avtalt tid. 500-800Som blir 500 akkurat, fast takst for dette firmaet. Bestilte taxier har utelukkende satt på taxameter med start takst på ca 50som. Alle taxametre er på app. Den ene drosjen jeg praiet måtte jeg snakke litt med før vi ble enige om taxameter. Og jeg ser at prisene varierer litt. Yandex skal være appen om du vil bestille selv. Ellers har bilene vært der på minutter når restauranter og hotell har ringt. Varierende bilstandard. Men ingen 20+ år gammel Lada. Mest eldre japanske sedaner.
 
Strømuttak er som i Norge. Ikke noe problem der altså.

Simkort får du ikke som e-sim, som jeg har funnet. Men drosjesjåføren kan stoppe på nærmeste O eller beeline kiosk, du betaler 100Som for 1 uke med fri grei hastighet internett som fungerte helt knirkefritt for meg. Du betaler på for tid og ikke mengde. Så her er det bare å strømme fritt.

Ellers oppfatter jeg Kirgisere som vennlige og greie. Med ganske varierende språkkunnskaper på engelsksiden. Men absolutt alle snakker russisk. Så skulle en vært der en stund er noen fraser Russisk genialt. Det gjelder forøvrig hele regionen.
 
Scandic Museumsurfer : Rimelig nyoppusset hotell Skandinavisk stil. Alt for mye hvitmaling til at det holder seg pent lenge, men en så lenge et flott hotell som lå vesentlig lavere i pris en mye annet, og gav meg fri avbestilling opp til 1 døgn før ankomst på Expedia. Kan absolutt anbefales. God seng. Lite bad, med stor dusj.


Frankfurt virker helt stappandes fullt av Russere og utenlandske guttegjenger. Det er sjeldent jeg har fått igjennom et sentrum av en by som har vært så dominert av andre menneskegrupper en de som har bygget byen. Hvor Tyskerne er? Aner ikke.
 
Back
Top