Det er gaaammelt. Ikke oppusset, si hei til 70/80-tallet på rommet ditt.
Ja... Alt stemmer, faktisk. Sitter her nå, på rom 750. Radisson Blu Saga. Reykjavik.
La meg ta det positive først;
Flott utsikt. Det blir ofte det, i syvende etasje. Reykjavik minner meg om Harstad eller Tromsø, som er trivelige og litt stygge byer. Unnskyld til dere norfra, men det er dessverre et uomtvistelig faktum; dere eier ikke estetisk sans; det eneste vakre med nordnorge er naturen, og den fyller dere opp med gamle vaskemaskiner og bilvrak.
Også er det trivelige folk, her. Litt som nordlendinger. Roter og tar lett på hygienen, men er veldig hyggelige.
Men nok om det: Da var vi ferdig med det positive. Så til det negative ved hotellet.
For det første så er Views beskrivelse temmelig eksakt. Men han - antar det er en han - glemmer kloakklukten, de ekstremt skitne teppegulvene, upussede vinduer som det ikke går an å ta et bilde igjennom - noe som er synd, ettersom det ville blitt en flott time-lapse av det. Tom minibar. Elendig stell av rommet, de redde opp sengen på et vis, og skiftet håndklær. Det var det. Ikke noe sengeteppe. Lot skitne glass stå. I det hele tatt; elendig.
Mat. Det er viktig. I går kom jeg inn sent, og var sliten, så jeg gjorde den feilen å gå inn på hotellets buffét-restaurant. Dessverre sjekket jeg ikke bufféten før jeg satte meg og hadde bestllt; da ville jeg definititvt tverrsnudd. Den er den desidert mest ufyselige jeg noen gang har sett, og det sier ikke rent lite; jeg har sett en del i min tid, og styrer klar så godt jeg kan. Fatene med det elendige og udelikate utvalget måtte ha stått siden lunsj, og nå var klokka sju på kvelden. De var mindre enn halvfulle, og det som lå på de, var inntørket og j...lig. Hjemme hdde det gått rett i bøtta. Men de hadde en ok suppe, så forretten var i boks. Deretter klarte jeg å lure ut noen lakseskiver som hadde ligget i skjul under sine inntørkede venner, så det ble en slags fiskerett. Så hadde de litt lam, som var forbausende godt, noen stekte småpoteter -som var helt ok, og litt grønnsaker. Så det ble en hovedrett. Osten hopper jeg elegant over; den var så tørr at den støvet. Jeg sikret meg noen oppskårne skiver ananas til dessert. Inkludert øl'en kostet hele gildet 7.100 ISK, noe som ville gitt meg en fem rettes meny på et av de utmerkede stedene nede i byen - der er det virkelig mye bra!
Frokost; så overraskende bra ut, blant annet med en omfattende juice-bar de var veldig stolte av. Og hele batteriet med gryn, nøtter, tørket frukt etc som jeg aldri rører. Jeg skal ha to grovbrødskiver med leverpostei og SYLTEAGURK! Speilegg eller eggerøre. Og litt bønner. Kanskje bacon, poteter og noen slike små pølser, om de ser ok ut. Spiser nesten aldri kjøtt ellers, men gjør av en eller annen merkelig grunn unntak på hotell. Antagelig fordi jeg vanligvis går flere mil etterpå, og trenger høyoktan. Men sånn har det altså blitt.
Nok om det. Ingen leverpostei. Ingen sylteagurker. Ikke speilegg. Eggerøren luktet så fælt som bare ekstremt sjuskete tillaget pulver-eggerøre kan. Av bønnene var det bare sausen igjen (dette var sju i dag tidlig!), det var visst noe bacon der, men synet av de dvaske pølsebitene som lå i en beholder minnet meg om Polen før 1990 og jeg mistet matlysten fullstendig.
Mulig denne lille epistelen kan være noe farget av mine personlige preferanser, noe dere i tilfelle får unnskylde (selv om det naturligvis er tilsiktet).
Imidlertid; jeg skal konkludere, slik det høver seg. Konklusjonen blir følgende; styr unna, om du kan, det finnes mye bedre hoteller i Reykjavik. Dessuten er det hyggelig å bo nærmere byen, det tar et kvarter å gå ned dit det er noe grunn til å oppholde seg. Sjuskete hoteller er irriterende; dette burde vært renovert forlengst. Og staben burde fått et kurs, subsidiært juling.
Det hører forresten med til historien at jeg fikk overtalt den søte damen som sjekket meg inn, til å registrere CC-kortet mitt på dette oppholdet. Jeg var klar over at det ikke vanket poeng, men jeg synes jeg kunne få tellende netter, det ville tross alt vært et bidrag. Og det ER jo Radisson Blu, tross alt. Joda, hun registrerte villig vekk, og oppholdet dukket opp på siden min. I går kveld.
I dag var de borte igjen. Nåvel. Hun er ikke den første som har fått betenkeligheter.
Ja, også er nettverket gratis. Men elendig. Antagelig fra syttitallet, det også.