Kunne ikke vært mer enig. Ikke bare fordi det er min egen favoritt allianse. Men de har gode flyselskap som dekker en stor del av verden, og i Euro-land pluss Qatar er det å kunne veksle Avios fritt mellom selskapene en stor fordel veid opp mot andre flyselskaper og allianser. Alle vet at Skyteam er dårligste allianse. Mellom *A og 1W vil jeg selv holde en knapp på 1W selv om jeg stadig bruker og liker *A også. Litt kjipere flyselskap i *A sånn i det store og hele. Lufthansa og Turkish bare for å ta et par eksempler. Kjipe på alt fra setevalg til andre perks selv for statusmedlemmer. Men for all del, det finnes også * godbiter som SQ, så bildet er ikke helt uten unntak
Noen som vet reglene ved avbestilling 100%..? Evt hvor jeg finner fasit? Hadde en CT-bestilling med skyteam/sas som jeg måtte avbestille. Billetten kostet 2344 SEK i avgifter etc. Ved refundering så ha de trukket fra 950 SEK i service fee. Poengene ble ikke refundert og jeg kontaktet dermed support pr telefon. Fikk dermed opplyst om at jeg måtte betale ytterligere 795SEK for at poengene skulle refunderes. Lenge siden jeg har avbestilt noe så henger ikke helt med på hva som skal være riktig her. Ble opprinnelig bestilt i Juni 2026. Diamant - men antar det ikke har noe betydning.
https://www.sas.no/eurobonus/poeng/bruke/partnerbonusreiser/ Bommet på SEK/NOK, men du skjønner tegningen. Du skal betale gebyr på tilsv. 750 NOK i riktig valuta, og da skal du få tilbake bestillingsgebyret. Det er vel første flyplass som definerer POS, og POS som da avgjør valuta det belastes gebyrer i.
Jeg er ingen 100% fasit, men nettsidene er klare på det: https://www.sas.no/eurobonus/poeng/bruke/partnerbonusreiser/ Du betaler 750 kr per pers for avbestilling, men får tilbake alle bestillingsgebyrer. Mistenker agent ikke helt forstod problemstillingen din eller at hen ikke kan reglene. Prøvd rulletten? Edit: Henrik var mer noe raskere
Takker for svar. 1. At de oppgir 795SEK er jo da også feil pr sum. Skulle jo ha vært 750 SEK. 2. Ettersom de har valgt å ikke refundere servicegebyrer på 950SEK, så er de vel i praksis skyldig meg 200SEK og poeng tilbake? Ingen ting som stemmer med hva de faktisk gjør mao
Update: Ettersom reisen startet i København så er det 525DKK omregnet til SEK, som igjen gjør at det blir 795SEK. Ikke helt lett å forstå seg på. Servicegebyr og poeng blir først refundert når avbestillingsgebyrert blir betalt. Så her blir det en telefonrunde til med andre ord
Nå har jeg gjort en quickfix. Har kun mobil, så endret navnet på BA tråden til Oneworld. Her kan dere lage tråder relaterte til Oneworld, så skal jeg prøve å få laget noe mer skikkelig en dag og overflytte innholdet da.
Feeder-marerittet.... Nå som SAS har lagt ned alt av direkteruter utenom OSL og CPH så har feeder blitt et mareritt. Det er blitt enklere å skaffe businesseter til andre siden av verden for en familie, men ikke fanken om du kommer deg til CPH eller London!
Er det noe jeg ikke har fått med meg her? Finner da flere biz-seter non-stop? Ser du på veldig populære perioder?
Det finnes ikke non-stop SVG/BGO til LHR eksempelvis, og nesten ingenting ledig i verken økonomi eller business SVG/BGO-CPH når billetter slippes til neste sommer som er det siste eksempelet. Så ja, en populær periode, men jeg har forsøkt på midtvinters også.
Ikke særlig smart å velge å bo et annet sted enn i nærheten av OSL.. Som Bergenser selv er jeg skikkelig lei av at de fleste long-haul blir med overnatting på hub, hvis det i det hele tatt er mulig å få tak i feeder. Også reiser ut i Europa er vanskelig å få til uten overnatting på OSL / CPH. Tror det kun er 1 gang jeg har sett ledige bonusbilletter på BGO-CPH kl 10:15 i forbinnelse med en long-haul reise videre samme dag.
Jeg opplever at disse feeder-flightene dog dukker opp en god del senere enn langdistanse. Kan være det er for tidlig? Etter et kjapt søk ser det ganske greit ut med tilgjengelighet på de tidligere flyvningene frem til ca sommerferien.
Det stemmer jo det. Partner-langdistanse legges ut 331-360 dager før, mens SAS slipper innen Europa 300 dager før. Men når SAS ikke slipper 300 dager før, men helt tilfeldig så er det sjanseløst for oss som ikke sogner til OSL eller CPH. Så er spørsmålet hvor lenge vi kan holde på billettene, som er open jaw i tillegg. Dermed kan jeg ikke booke kun en av feederne, må ta begge i et jafs ellers blir det dobbel open jaw.
Har alltid fått lagt på feeder nærmere avreise. Finne award biz til asia derimot... må vel finne meg i å betale en måned abo på awardfares. Eller er det noe annet som er sjef for tiden? Har ved manuelle søk funnet 1 mulig rute i feb/mar/apr for å komme oss to pax til kina i løpet av de siste 20 ukene. Men dette var en søndag, og da jeg ville ringe inn mandag var utreise selvsagt borte...
Hvis du ikke bor i Oslo så ville jeg ha droppet Amex, for med de begrensningene som er lagt på CT bookingene, så er det praktisk talt umulig å få noe bra ut av billetten som lønner seg etter at SAS gikk inn i Skyteam.
Jeg er ikke helt enig i det premisset. Jeg har hatt hele familien i business til New York, og til sommeren har vi samme til vestkysten av USA. Det er fortsatt mulig og billettene finnes, men det er et puslespill og et mer rigid system enn før. Jeg kommer ikke til å gi opp CTer, fordi i fjor og i år får jeg faktisk brukt dem.
Jeg er ikke helt enig. Har fint fått brukt CT ut fra KRS selv om det er noe mer krevende nå. Blandt annet 4 Pax til Run tur retur fra KRS nå nylig (på 2x bookinger).
Har en SkyTeam reise i jan/feb som jeg først booket i april, og nå har fått long-haul leg kansellert for 2. gang. Måtte flytte reisedato på forrige endring, men denne gang er nytt forslag fra AF bare til senere fly samme dag, så det blir en ~8 timers mellomlanding. Kan det være noe problem å bare la denne endringen stå et par mnd før jeg evt godkjenner, i tilfelle det dukker opp bedre alternativ? Per i dag finnes det ikke noe bedre (med kortere mellomlanding).