EU261/04 - Samletråd Forsinkelse - Kompensasjon - Erfaringer og spørsmål

Tråd i 'InsideFlyer Lounge' startet av sexten, 13. april 2015.

  1. Nordlands

    Nordlands EBD

    Innlegg:
    1,608
    Likes mottatt:
    6,532
    Bonuspoeng:
    183
    Du er ombooket, da er det 2 timer som gjelder på så kort strekk og du skal få 100%.

    På denne strekningen er det kun hvis du ble ombooket til ny avgang mer enn 1 time før opprinnelig og ankomst mindre enn 2 timer senere enn opprinnelig det kunne blitt 50%.
     
    tmolvik liker dette
  2. Thimble5020

    Thimble5020 Nytt Medlem

    Innlegg:
    34
    Likes mottatt:
    65
    Bonuspoeng:
    18
    Opprinnelig hadde jeg en bonusreise i business fra MNL–OSL 23. mars, med Saudia via RUH og deretter KLM videre til AMS og OSL. Den 12. mars kansellerte KLM segmentet RUH–AMS på grunn av situasjonen i Midtøsten. Dagen etter fikk jeg ny reise i business 25. mars med KLM: MNL–AMS og videre AMS–OSL. Denne ble billettert på e-post og ble også synlig i app.

    I går var jeg tilfeldigvis inne i appen og oppdaget at hele reisen 25. mars sto som kansellert. Jeg hadde ikke fått noen e-post, SMS eller annen varsling angående dette. Etter noen timer forsvant hele bookingen fra både app og nettside. Jeg kontaktet KLM på chat, og etter litt frem og tilbake bekreftet de at hele reisen var kansellert. De klarte ikke gi noen konkret begrunnelse utover standardformuleringen om “operational requirements and to ensure passenger safety”.

    Det som gjorde det enda mer forvirrende var at jeg, etter å ha spurt spesifikt, også fikk bekreftet at selve flighten KL808 MNL–AMS var kansellert. Samtidig forsøkte de først å booke meg om via DXB med Emirates i business, noe jeg reagerte på siden den opprinnelige kanselleringen nettopp var begrunnet med situasjonen i Midtøsten. Jeg påpekte også at Norsk UD fraråder reiser til området.

    Videre i dialogen tilbød de meg faktisk samme KLM-flight MNL–AMS (KL808) som de nettopp hadde bekreftet kansellert, men med et annet AMS–OSL-segment. Da jeg påpekte dette, og samtidig sa at jeg selvfølgelig er villig til å akseptere denne løsningen dersom den faktisk er operativ, fikk jeg først beskjed om at det ikke fantes tilgjengelige avganger 25. mars og at jeg måtte reise 26. mars.

    Jeg svarte at dette var en ufrivillig endring og at jeg ønsket første tilgjengelige hjemreise i opprinnelig klasse, jeg pushet også på nytt om årsaken til at reisen min var kansellert uten noen form for varsling til meg og fikk til svar "we cannot provide the exact reason for the cancellation, and at this time there are no available flight options on 25 March."

    Kort tid etter fikk jeg merkelig nok på nytt tilbud om KL808 25. mars, altså samme flight som både var kansellert og “ikke tilgjengelig” tidligere. Denne gangen med ca. 5 timer senere ankomst til OSL enn den opprinnelige erstatningsreisen. Igjen svarte jeg at jeg selvfølgelig ønsker dette, dersom den faktisk eksisterer.

    Denne gangen ble den faktisk billettert og ligger nå både i app og på e-post med nytt e-ticketnummer.

    Jeg sitter igjen med to spørsmål:

    1. Jeg forstår at kanselleringen 23. mars (RUH–AMS) sannsynligvis regnes som ekstraordinære omstendigheter. Jeg sa til KLM at jeg var fleksibel på retur mellom 23.–26. mars for å gjøre det enklere å finne løsning. Kan dette svekke retten min til å få dekket ekstra kostnader, som 2 ekstra netter på hotell? Bør jeg ta dette med KLM eller reiseforsikring?

    2. Hva med kanselleringen av erstatningsreisen 25. mars (KL808 MNL–AMS / AMS–OSL)? Denne var allerede billettert, ble kansellert uten varsel, og endte med ca. 5 timer senere ankomst til OSL. Kan dette gi rett til EU261-kompensasjon, eller vil KLM kunne argumentere for at dette fortsatt henger sammen med den opprinnelige kanselleringen og dermed også er “extraordinary circumstances”?
     
  3. Jorge

    Jorge Fastboende

    Innlegg:
    6,190
    Likes mottatt:
    9,060
    Bonuspoeng:
    293
    Ny flight er ny flight og du skal kun se på grunnen til at denne ble kansellert. Om begge skyldes forhold under KLM sin kontroll har du faktisk rett på kompensasjon for begge.
     
  4. Rapolo

    Rapolo Veteran

    Innlegg:
    2,341
    Likes mottatt:
    9,186
    Bonuspoeng:
    183
    Er det noen som på stående fot har vinnende saker i TKN som gjelder refusjon av utlegg hos et annet flyselskap når opprinnelig flyselskap nekter å booke om til andre selskap?

    Saken er at LOT har kansellert fligter på både T og R for en reise om 3 uker, og de blånekter å booke oss om til TK/LH. Vil gjerne henvise til saker i TKN for å få dem til å ta til fornuft. Relativt luftige priser på ny booking.
     
  5. tobeornot999

    tobeornot999 Gold Star, Sapphire OneWorld, Gold Skyteam

    Innlegg:
    6,330
    Likes mottatt:
    13,516
    Bonuspoeng:
    293

    Dessverre. Men synd at TKN har så grusomt dårlig søk i databasen sin.

    Kanskje vi skulle gjøre en innsats på dugnad og gjøre innholdet søkbart på en fornuftig måte? Linker kunne fortsatt gå direkte fra søket til TKN sin egen lagring av PDFene, så det trengs ikke mye lagring/CPU på en server som kan holde databasen, indeksering, og en Tomcat web tjener.
     
    Stuttfeiten, tmolvik and milehigh like this.
  6. Nordlands

    Nordlands EBD

    Innlegg:
    1,608
    Likes mottatt:
    6,532
    Bonuspoeng:
    183
    Fant ikke noen annen relevant tråd, så poster erfaring med generell klage til AF her.

    Som nevnt i en annen tråd var mine foreldre veldig misfornøyde med maten de fikk servert på AF biz RUN-CDG. Jeg sendte derfor inn en klage på deres vegne. Fikk nå etter cirka 1 uke svar med beklagelse og voucher på 1118kr til hver av de. Voucher må brukes på Air France og er gyldig i 1 år. Synes det var en helt akseptabel responstid og greit plaster på såret.
     
  7. Rapolo

    Rapolo Veteran

    Innlegg:
    2,341
    Likes mottatt:
    9,186
    Bonuspoeng:
    183
    Har noen erfaring med prosessen for å kreve mellomlegget mellom ny billett når flyselskapet nekter å følge 'earliest possible opportunity' og booke om til et annet selskap?

    Skal man bare la den kansellerte og ombookede billetten stå, uten å be om refusjon av de nye billettene? Hvis man aksepterer refusjon, sier man seg vel samtidig fra seg retten til rerouting?

    Har skriftlig dokumentasjon på at de ikke vil booke om til andre flyselskap.
     
  8. FlyMCO

    FlyMCO Senior Medlem

    Innlegg:
    736
    Likes mottatt:
    1,036
    Bonuspoeng:
    93
    Fly ble kansellert pga teknisk i går på OSL-ARN avgang 09:25.
    Vi ble ombooket til avgangen 11:40.
    Er det noe EU261 og få på denne.
    Ankomst ble da 2t,15min for sent.
     
  9. awt

    awt Senior Medlem

    Innlegg:
    957
    Likes mottatt:
    2,244
    Bonuspoeng:
    93
    Flyet vårt fra Tampa til Amsterdam ble kansellert i vinterferien. Dette var Delta, så ingen EU261. Fikk dekket hotell, voucher for mat og voucher for taxi der og da. Benyttet ikke voucher for taxi, da jeg heller bestilte meg en leiebil.

    For "moroskyld" sendte jeg inn kvittering for en dag lengre parkering på Sola, samt for leiebil, og fikk begge disse godkjent og dekket. Jeg fikk også to vouchere på $100 fra Delta, men disse ser jeg ikke for meg at jeg får brukt.

    Alt i alt fornøyd med hva jeg fikk her, selv om det naturligvis hadde vært morsommere med 5x €600. :)
     
    milehigh, Lillegutt and btm like this.
  10. baniii

    baniii Nytt Medlem

    Innlegg:
    35
    Likes mottatt:
    36
    Bonuspoeng:
    18
    Spørsmål.
    Lufthansa kansellerte reisen vår fra Stavanger via Frankfurt til Bologna.
    De greide ikke å booke oss om - men vi fant selv egne billetter.

    Kom frem til Bologna drøye 2 timer senere enn opprinnelig forutsatt.

    En ting er å sende claim til Lufthansa for KLM-billettene, men kan man også kreve Eu261-komp mtp. kanselleringen?
     
  11. marekz

    marekz Aktivt Medlem

    Innlegg:
    273
    Likes mottatt:
    491
    Bonuspoeng:
    63
    Retten til kompensasjon gjelder kun om du får beskjed mindre enn 14 dager før avreise.
     
  12. Flighter

    Flighter World Traveler

    Innlegg:
    152
    Likes mottatt:
    221
    Bonuspoeng:
    43
    SAS kansellerte vårt fly til MPX i sommer. Sas booket om til reise med ankomst 9 timer senere, og nektet å booke raskere routing med konkurrerende allianse som var tilgjengelig. Vi godtok ikke ny ruting, avbestilte utreisen, og kjøpte nye billetter selv. Vi krevde deretter sas for nye billetter og EU 261 etter hjemkomst. Sas avslo først, jeg klagde de da inn til flyklagenemda, og Sas valgte da å betale før det kom opp til doms.
     
  13. kiev

    kiev Mr Fasttrack

    Innlegg:
    1,524
    Likes mottatt:
    5,770
    Bonuspoeng:
    183
    Ja, det kan man. EU forordningen krever noe forenklet to ting, både å få deg frem uten ekstra kostnader, samt å betale en «tort og svie» på 250-650 Euro. Det er noen force majeur-unntak fra kravet, men en ny uttalelse fra transportkommisjonæren i Brussel bekrefter at kanselleringer pga økte drivstoffpriser ikke gir unntak, så Lufthansa må pent punge ut. Se tråden «SAS KANSELLERER PÅ GRUNN AV FOR HØYE DRIVSTOFFKOSTNADER» for mer detaljer.
     
    Last edited: 09. mai 2026 kl 23:04
    milehigh liker dette
  14. Rapolo

    Rapolo Veteran

    Innlegg:
    2,341
    Likes mottatt:
    9,186
    Bonuspoeng:
    183
    LOT har nå avslått kravet mitt to ganger. Siste gang med argumentet om at siden de informerte meg minst 14 dager i forveien så var de ikke pliktige til å booke om med andre selskap. Sendte dem et siste svar og ba dem referere til regelverket som støtter deres syn på saken, men må nok runden via TKN. Synd det har blitt sånn. Spesielt med tanke på at dette er snakk om 850,- NOK per hode for tre reisende.
     
  15. baniii

    baniii Nytt Medlem

    Innlegg:
    35
    Likes mottatt:
    36
    Bonuspoeng:
    18
    Dette skjedde to dager før avreise.
     
  16. SundalBonus

    SundalBonus Medlem

    Innlegg:
    137
    Likes mottatt:
    179
    Bonuspoeng:
    43
    Da har du krav på kompensasjon iht EU261, men ettersom du ankom kun to timer etter opprinnelig ankomst så blir den redusert.
     
  17. FlyMCO

    FlyMCO Senior Medlem

    Innlegg:
    736
    Likes mottatt:
    1,036
    Bonuspoeng:
    93
    Svarer meg selv her.
    Jeg trodde at jeg hadde sjanse på halvparten jeg også,fordi jeg kom frem 2 timer senere,så jeg sente inn claim i sas appen.
    4 uker senere fikk jeg mail fra sas at kravet var godkjent og så fikk jeg 2770kr inn på bank-konto. Regner med at det var regnet ut fra 240€.
    Så tydeligvis så får man full EU261,som her ble til 240€ uansett når du kommer frem selv om det er 10 min senere,så lenge flighten blir kansellert rett før avreise og man flyr senere på at annet flightnummer.
     
  18. Shanker

    Shanker Medlem

    Innlegg:
    71
    Likes mottatt:
    145
    Bonuspoeng:
    33
    SAS har kansellert ALC-OSL 16. mai, og har booket meg om til ALC-CPH-OSL 15. mai. Får beskjed i appen at jeg kan akseptere denne routingen, eller velge alternativer, men ingen alternativer tilbys.

    Vil det utløse kompensasjon om jeg velger å godta avreise 15. mai, med ankomst 22 timer før opprinnelig ankomsttid?
     
  19. SundalBonus

    SundalBonus Medlem

    Innlegg:
    137
    Likes mottatt:
    179
    Bonuspoeng:
    43
    Ja (med forbehold om at kansellering ikke skyldes "ekstraordinære omstendigheter").
     
    Shanker and Rapolo like this.
  20. Flighter

    Flighter World Traveler

    Innlegg:
    152
    Likes mottatt:
    221
    Bonuspoeng:
    43
    Ja jeg erfarer at flyselskapene farer med mye tull om dagen. Det viser vel også alle sakene som omtales her inne også. Min erfaring er at flyselskapene spekulerer i å avslå klagene helt til kunden sender klagen videre til TKN, men at de antakelig vil ikke ha dommer mot seg i TKN så de caver før saken går til doms. Dette har i hvert fall vært tilfellet for meg flere ganger de siste tre årene.
     
    SundalBonus and Rapolo like this.

Del denne siden