Kom til Amster i går. Og jaggu landa vi på rullebanen de har i Belgia. Det tok 20 min å taxe til gate fra landing. Retur i dag. Kapteinen kunne fortelle at vi er så heldige å ha fått rullebanen i Belgia til take off. Så nå er det like før vi taxer avgårde. Hvorfor i all verden har de en rullebane som ligger flere titalls mil fra selve flyplassen!?
Du kan lese forklaring her, i hovedsak er plassering grunnet ledig areal og for å redusere støy. Det er omtrent samme distanse som f.eks. FRA nordvest rullebane, og IST vest rullebane, og 20 min er for øvrig kortere enn gjennomsnittlig taxe-tid på flere flyplasser i USA. https://simpleflying.com/why-is-amsterdam-schiphols-polderbaan-runway-so-far-from-the-terminal/
Det var en spøk da Polderbaam åpnet, og dette var på den tiden Ryanair kun fløy på sekundære flyplasser: Polderbaan ligger så langt unna Amsterdam at Ryanair vurderer å fly dit.
Hehe Jeg er usikker på om saklige innlegg eller anekdoter om lengre taxing i USA gjør det mer forståelig. USA og flyplasser er liksom nullpunktet av kvalitet.
Litt avhengig av hvor du måler fra så er det ‘kun’ 6-7 kilometer til terminalbygget fra Polderbaan. Fakta er kjedelig, jeg vet. Er selv alltid glad for å lande eller ta av fra en av de andre rullebaner.
Det var kanskje dårlig å sammenligne med flyplasser i USA ja, men tror uansett det er få flyplasser med trafikktall tilsvarende eller større enn AMS hvor man ikke risikerer ganske lang taxetid.
Takket være podcasten Opposing Bases vet jeg en annen grunn til at den er så langt unna. Hvis man skal kunne lande samtidig på flere parallelle rullebaner er det et krav om en viss avstand mellom dem. Er sikkert noe krav for ILS også
Her kommer kjedelige fakta: Minste avstand mellom rullebaner for småfly i visuelle forhold: 91m Minste avstand mellom rullebane senterlinje for tunge fly i visuelle forhold: 213m (les SFO) Avgang i instrumentforhold (dårlig vær): 760m Innflyging i instrumentforhold (ILS, GPS, dårlig vær): 1035m Helt uavhengige operasjoner uten noen ekstra regler: 2745m Og så finnes det endel underkategorier av disse reglene.
Uten å dykke for langt ned i memory lane, så hadde vi jo endel interessante landingsbaner på Værnes også. Da sopte vi nedi julegrana på torgkvartalet i Stjørdal, landet på den nå ikke-eksisterende tverrbanen, bråbremset på noen få hundre meter, og stoppet rett ved terminalen uten noe videre taxing. Det var vel gjerne Braathens som brukte en kort variant av DC9 til dette, da den kunne lande og ta av «på en femøring». Det var noen gamle Starfighter-piloter som elsket dette flyet da det oppførte seg nesten likt. Har mange gode minner om å slippe turbulensen over Gjevingåsen ved kraftig sørlig vind. Kanskje vi burde opprette en egen tråd for mimring om gamle dager, kalt «Nostalgitråden»? Da fly var fly og piloter tok sjangser?
Var vel ikke akkurat grana på torget du sneiet , men heller noen av de små "gatejuletrærne" nederst i Kjøpmannsgata...