På Fredag gikk det europeiske luftsikkerhetsbyrået ut med en bulletin som varslet om at russiske missiler befinner seg i et av europas mest trafikkerte luftrom. De har ingen konkrete anbefalinger, men ønsket å informere (ihht til de selv): (Eget skjermbilde) (Eget skjermbilde) Det var - så vidt jeg vet om - ingen slike anbefalinger eller bulletins ute når Malaysian Airlines ble skutt ned under Russland-Ukraina-konflikten. Det virker som EASA er mer proaktive denne gangen. Amerikanske selskaper, med flere, har allerede begynt å legge rutene sine enda lengre sør enn vanlig, for å unngå konfliktområdene helt og holdent. Allikevel er det også mange selskaper som fortsetter å bruke den velkjente korridoren mellom øst og vest. Kommer du til å vurdere et selskaps holdning til sikkerhet og rutevalg, ved neste kjøp av billett? Disse missilene har visstnok allerede vært en del på vidvanke: http://edition.cnn.com/2015/10/08/politics/russian-missiles-syria-landed-iran/index.html (Russian missiles aimed for Syria, ends up in Iran).
Jeg fløy fra Bangkok til Oslo for en uke siden, når vi fløy over grensa mellom ukraina og russland kom et jagerfly bort til oss.... regner med det var russisk... betryggende
Ikke helt bra dette her nei. Personlig så anser jeg dette som en av flere gode grunner for å unngå mellomlandinger, i dette tilfellet i Midt-Østen. Kan man in stedet velge en mer direkte rute som ikke går over dette området så vil det for meg bare være enda en grunn til å betale ekstra for å oppnå dette. Men nå er jo jeg ikke akkurat noen ekspert på hvilke ruter de forskjellige selskapene bruker på direkteruter f.eks. mellom Europa og Asia og det kan vel hende at de fleste slike også flyr over/i nærheten av dette området?
Ja, det med Norwegian har jeg hørt/lest om også. Mener det har vært tatt opp på ganske høyt nivå politisk også, men uten suksess såvidt meg bekjent. Det er vel ikke den aller beste stemningen for noen nye avtaler heller for tiden slik situasjonen er nå antakeligvis.
Jeg har vært til både Hong Kong og Shanghai i det siste, begge turene med SAS. Begge turene hadde rute godt innenfor russisk territorium. DET var veldig innafor, sammenliknet med å fly over midt østen for tiden. Det holder at person med et moderne bakke til luftvåpen får feil ide, beskjed eller ordre; da kan det være gjort. Det har skjedd før, og vil nok skje igjen. Ja, jeg er bekymret for tiden. Håper situasjonen har roet seg til mars, for da blir det tur til Beijing, med SAS og rute over Russland - ganske trygt, tror og håper jeg
Vet at flere flyselskaper betaler ganske godt for å fly over Skandinavia , fordi det er trygt. Er det slik over Russland også for tiden, kanskje? Noe som vet?
For det første er det relativt ironisk at Iran er det tryggeste luftrommet i området så alle fly routes om Tyrkia og Iran for tiden. Når det gjelder Russland, har jeg absolutt null tillit til deres teknologi, deres intensjoner og null respekt for krenking av suverent luftrom som Iran og også maritime grenser der Russland nå kun har rett til en brøkdel av det kaspiske hav Er jeg bekymret for at den gamle dritten og dårlige teknologien skal misse? Absolutt.
Da er vi minst 2....husker fortsatt et par fæle turer mellom Moskva og Dubai med aeroflot -anno 1988 dvs før Glasnost, ikke rart de serverte vodka - hele tiden - men det hjalp på nervene til en ung reisende Fortsatt bekymret.
Jeg har flytt t/r OSL-BKK flere ganger med AY etter nedskytingen over Ukraina. AY flyr langt inn i Russland
Følte denne tråden ble ganske relevant etter dagens flyulykke selv om det neppe var en russisk missil.. Dog har man vel ikke konkludert enda? http://www.vg.no/nyheter/utenriks/luftfart/flypersonell-skal-ha-advart-om-motorproblemer/a/23552719/