"Vil forby bonusordninger på fly" - NRK

Tråd i 'Nyheter' startet av Frode789, 16. okt 2024.

  1. Frode789

    Frode789 Medlem

    Innlegg:
    167
    Likes mottatt:
    462
    Bonuspoeng:
    63
    Miljøekstremistene er i HARNISK! Bonus programmer må bort! :p

    https://www.nrk.no/nordland/eurobon...fjerne-bonusordninger-pa-flyreiser-1.17079753

    "– Vi trenger en progressiv flyavgift, som betyr at du betaler mer for hver reise du tar. I dag er det sånn at en liten gruppe pengesterke mennesker er de som flyr veldig mye. De bidrar dermed med uforholdsmessig mye klimagassutslipp. Det burde koste mer enn det gjør i dag, sier Riise.

    I tillegg til dyrere flypriser for hver gang du reiser med fly, mener klimaorganisasjonen at det er på tide å kvitte seg med bonusprogrammene og forby reklame for flyreiser. Rett og slett for å få folk til å fly mindre.

    De får delvis støtte fra Miljøpartiet de grønne (MDG).
    – Bonusordninger og reklame er jo en slags oppmuntring til direkte klimafiendtlige valg. Det er det siste vi trenger som samfunn, egentlig, sier Une Bastholm i MDG."
     
    themichael liker dette
  2. steve0

    steve0 EBD

    Innlegg:
    540
    Likes mottatt:
    2,100
    Bonuspoeng:
    93
    Navlebeskuende som vanlig. Bortsett fra den siste kampanjen nå, har det vel på år og dag ikke vært lønnsomt å fly om man ikke allerede skulle ut og fly? Bonusprogrammene er jo til for at folk skal velge det ene flyselskapet ovenfor det andre, ikke for at folk skal ta fly framfor annet transportmiddel - det er godene ikke bra nok til.
     
  3. Kjetil L

    Kjetil L Senior Medlem

    Innlegg:
    848
    Likes mottatt:
    2,654
    Bonuspoeng:
    93
    Dette er en engangskampanje. Sist man hadde noe lignende var i 1997 når Star Alliance ble stiftet.
     
  4. steve0

    steve0 EBD

    Innlegg:
    540
    Likes mottatt:
    2,100
    Bonuspoeng:
    93
    Og jeg er jo forsåvidt enig i at vi ikke burde sponse flytrafikk mer enn vi gjør andre transportmidler. Det er på tide enten å fjerne moms på all kollektivtransport, eller innføre det på flybilletter. Jeg antar at det er enklere å gjennomføre førstnevnte, da det ellers får negative konsekvenser for turismen til norge.

    Men hva for tulleforslag er det å innføre personlig kvote? Skal vi da kjøpe kvote fra hverandre slik som utslippet fra storindustriene grønnvaskes allerede i dag? Og blir det fritt fram for alle som ikke er statsborgere? Hvordan skal det kontrolleres?

    Jeg har forståelse for kritikken på akkurat denne kampanjen, virkelig. Men det nytter ikke å komme med useriøse forslag altså.
     
  5. themichael

    themichael Veteran

    Innlegg:
    1,604
    Likes mottatt:
    4,238
    Bonuspoeng:
    113
    Så det hun egentlig sier er at jeg skal fly så mye som mulig så lenge jeg fremdeles kan det? Deal! :cool:

    Og til NRK (og andre media i Norge): Stop making stupid people famous.
     
    tobeornot999, kiev, EgilSk and 3 others like this.
  6. Ololsen

    Ololsen Aktivt Medlem

    Innlegg:
    488
    Likes mottatt:
    3,369
    Bonuspoeng:
    93
    Vi hadde i såfall igjen blitt annerledes landet. De største poengsummene får en jo uansett ved å fly utland så vet ikke hvor effektivt det hadde vært
     
  7. Kaffen

    Kaffen Globetrotter

    Innlegg:
    2,446
    Likes mottatt:
    6,010
    Bonuspoeng:
    183
    Det er viktig å sitte stille i båten, for jo mer media skriver om denne ideen jo mer sannsynlig er det at denne regjeringa faktisk handler på det. Hvis en av partiene Rødt eller SV støtter ett slikt forslag så er det kjørt. Hvis det kommer ei regjering med FRP i miksen så er vi trygge. Så inntil da bør vi ligge lavt i terrenget :oops:
     
    tobeornot999 and eventyrer like this.
  8. tmolvik

    tmolvik Aktivt Medlem

    Innlegg:
    478
    Likes mottatt:
    485
    Bonuspoeng:
    63
    SAS kan bare skylde seg selv om dette får vind i seilene, men det beste er nok å tie det bort...
     
  9. graphite

    graphite Medlem

    Innlegg:
    233
    Likes mottatt:
    369
    Bonuspoeng:
    63
    Ja, virker ikke som SAS er innstilt på å "eie" dette. Det blir jo mest teit når Alexandra Lindgren Kaoukji i SAS hevder at denne kampanjen bare var laget som en påskjønnelse for.. eh, dem som allikevel hadde bestilt reiser med ...la oss si 15 partnerselskaper?

    "Denne kampanjen oppfordrer ikke til unødvendig reising. Den er laget for å belønne dem som allerede planlegger å fly med SAS og våre Sky Team-partnere."

    Mmm.
     
    eventyrer, Grooo, Frode789 and 3 others like this.
  10. milehigh

    milehigh Veteran

    Innlegg:
    3,249
    Likes mottatt:
    10,117
    Bonuspoeng:
    183
    Dont feed the trolls!
     
  11. Thomas123

    Thomas123 Senior Medlem

    Innlegg:
    594
    Likes mottatt:
    500
    Bonuspoeng:
    93
    Jeg hadde jo allerede planlagt dette i november, så det passet fint. Fint å endelig bli belønnet av SAS for oss som foretrekker reiser med 30 kronglete legs rundt i verden :rolleyes:
     
  12. The_Dude

    The_Dude Pompøs

    Innlegg:
    1,383
    Likes mottatt:
    2,412
    Bonuspoeng:
    113
    Pick your battles, sies det. Og det er miljøbevegelsen meget dyktige på. I stedet for å angripe strukturelle problemer og store forurensere, så går man på enkeltindivider.

    Minner om at et spesifikt kullkraftverk i Polen står for flere prosenter(?) av EUs utslipp:

    Bełchatów is the fifth largest coal-fired power plant in the world.[8] According to estimates, in 2018, it emitted 37.6 million tons of carbon dioxide, more than any other power station, with relative emissions estimated at 1.756 kg per kWh.

    Den kampen tar de ikke.
     
    Baldrick, Are, kongenamundsen and 3 others like this.
  13. RescueMe

    RescueMe Kortreist bonusjeger

    Innlegg:
    785
    Likes mottatt:
    1,453
    Bonuspoeng:
    93
    Problemet er at de ikke vil kjempe, iallfall ikke mot en motstander som er vanskelig.... de vil bare posere, få oppslag i media og holde foredrag til hverandre mens de koser seg med hvor gode de er som tenker på miljøet :rolleyes:
     
    EgilSk, jonss, Frode789 and 1 other person like this.
  14. graphite

    graphite Medlem

    Innlegg:
    233
    Likes mottatt:
    369
    Bonuspoeng:
    63
    Jeg er faktisk tilbøyelig til å kategorisere et slikt utsagn som "sludder". :)
    Det er vel mer at vi legger merke til utspill som berører vårt nerd-område.
     
    Trykkern and holmen like this.
  15. Eddie47

    Eddie47 1D

    Innlegg:
    15,279
    Likes mottatt:
    878,066
    Bonuspoeng:
    293
    Det er vel ikke til å stikke under en stol at vår iver etter å fylle fryseren med Pizza fra Meny og fylle bagasjerommet med varer fra KIWI hver 4.uke resulterer i flere lange og herlig flyreiser verden rundt!
    Det forurenser helt sikkert bittelitt mer enn de som reiser på hytten i el-bil.

    Tenk på alle de av oss som absolutt MÅ reise 6 flygninger som senator bare fordi vår forfengelighet synes det er kjekt å ha Senator i 12 mnd ekstra ....
    .... og de som flyr verden rundt i 14+ dager for å få en million Eurobunus poeng, bare fordi de kan fly mer!

    MEN du verden så gøy vi har det
     
    Baldrick, Storbaba, Earl and 9 others like this.
  16. Sunnfjordingen

    Sunnfjordingen Sunnfjording

    Innlegg:
    4,820
    Likes mottatt:
    26,299
    Bonuspoeng:
    183
  17. Spielhaug

    Spielhaug Veteran

    Innlegg:
    3,722
    Likes mottatt:
    9,575
    Bonuspoeng:
    183
    Altså, hvis man er PR-ansvarlig i en eller annen miljøorganisasjon og får denne gavepakken i fanget av SAS, så ville man vært bra dum om man ikke gikk ut i media og sa at dette var en tullete aktivitet rent miljømessig. Det er jobben deres å gjøre folk oppmerksom på slikt.
    Om de får igjennom noe lovforslag eller slikt er jo ikke sannsynlig kort sikt, men så lenge de har løftet problemstillingen så vil det ligge litt i folks bevisshet. Og da har de gjort jobben sin
     
  18. Kaffen

    Kaffen Globetrotter

    Innlegg:
    2,446
    Likes mottatt:
    6,010
    Bonuspoeng:
    183
    Det er i slike situasjoner at utrykket; "Don't poke the big bear" stammer i fra. Vi skal inn i ett år med valgkamp på stortinget, og for ei regjering på venstresiden er vi ett lett bytte å statuere ett prinsipp på. Alt som skal til er at Arbeiderpartiet får med seg SV, eller Rødt for å ødelgge noe jævelig for oss, så i forhold til flyreiser bør vi ikke provosere politikerne nå. Gå stille i gangene, hold lav profil, det er også noe konsernet SAS bør være veldig obs nå fremover.

    Når valget er unnagjort, og regjeringen trolig byttet ut med Høyre/Frp regjering så har vi fire trygge år fremover for vår del.
     
    eventyrer and jonss like this.
  19. VikingFlyer

    VikingFlyer Medlem

    Innlegg:
    217
    Likes mottatt:
    137
    Bonuspoeng:
    43
    Ja, vi trenger ikke flere skrytereportasjer om folk som «flyr gratis på første klasse» osv, det bare provoserer mer.
     
    Frode789, Fleksnes and Kjetil L like this.
  20. Fleksnes

    Fleksnes Aktivt Medlem

    Innlegg:
    475
    Likes mottatt:
    859
    Bonuspoeng:
    93
    Vilnsi dette er mer skadelig for oss og hobbyen vår, enn litt refs fra miljøaktivistene.
     
    Frode789, Are and Kjetil L like this.

Del denne siden